Merve Ayyüce Kızrak; 2009 yılında Haliç Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında, yine Haliç Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programında, İTÜ Bilişim Enstitüsü’nden de dersler alarak, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Programında Doktora eğitimine devam etmektedir. Eş kurucusu olduğu Deep Learning Türkiye topluluğu ile Türkiye’de yapay zeka çalışmalarına hız kazandırmayı hedeflemektedir.

Araştırma konuları arasında yapay sinir ağları, makine öğrenmesi, derin öğrenme, örüntü tanıma, biyomedikal görüntü işleme, ses işleme ve video işleme bulunmaktadır. Çeşitli çalışma gruplarıyla akademik ve ürün geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

2009 yılında Lisans programından mezuniyetinden bu yana Haliç Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde çeşitli dersleri yürüterek akademik kariyerine devam etmektedir.

Ayrıca Udemy‘de “Derin Öğrenmeye Giriş“ kursu ile derin öğrenme eğitmenliğine devam etmektedir.